-->

طرح بشری در آموزش و پرورش

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش تجلیل از نومربیان و مجریان برتر طرح بشری (آموزش نوین قرآن کریم) با اشاره به اجرای این طرح در ۲۰ استان و تحت پوشش قرار گفتن ۱۰ استان دیگر در آینده، گفت: در تلاش هستیم تا طی یک تفاهم نامه اجرای این طرح را به آموزش و پرورش ببریم.

علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان سخنان کوتاهی پرداخت.

وی‌ با اشاره به اینکه خداوند متعال به انسان تخفیف می‌دهد، گفت: خداوند می‌داند شما ضعف‌هایی دارید و لذا تخفیف می‌دهد و آسان می‌گیرد. تلاوت قرآن هم همینطور است، یک‌ جا می‌گوید هرچقدر می‌توانید تلاوت کنید، یک جای دیگر هم می‌گوید حق تلاوت را ادا کنید.

معاف با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین نکات در حق تلاوت به این جلسه ارتباط دارد، بیان کرد: یکی از نکات اصلی این است که هم کسی که تلاوت می‌کند و هم کسی که گوش می‌دهد قرآن را بفهمد. رهبر قرآن‌دان انقلاب در دیدار امسال با جامعه قرآنی فرمودند که هدف اصلی تلاوت اثرگذاری است، اثرگذاری هم از طریق اداکردن حق تلاوت عملی می‌شود.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: یکی از مشکلات ما این است که از متن قرآن خوف داریم. سال ۸۵ پژوهشی انجام شد که درآن پژوهش درصد بسیار بالایی (حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد) از کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند گفته بودند که از مراجعه به قرآن خوف دارند و لذا سراغ قرآن نمی‌روند. همچنین در این پژوهش مشخص شد ۹۰ درصد کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند، در روخوانی قرآن کریم مشکل دارند.

وی اظهار کرد: سال‌هاست در محیط دانشگاهی و محیط‍‌های دیگر بحث می‌شود که چه کنیم ‌مردم در مواجهه با قرآن نترسند. برای رفع این مشکل طرحی ارائه و سال‌ها در برخی محافل حرفه‌ای تجربه شد. در این طرح افراد با هر سطح سواد می‌توانند با یک ‌مدل آموزشی انس با قرآن پیدا کنند و قرآن را بفهمند. این طرح با نام بشری بیش از یک سال است در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورده است.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی قرآن با اشاره به اینکه طرح بشری در ۲۰ استان اجرا شده است، بیان کرد: در این مدت بیش از پنج هزار مربی تربیت شده است. وزیر محترم ارشاد هم عنایت ویژه‌ای به این طرح دارند.

معاف افزد: علاوه بر طرح بشری که به آموزش عمومی و توده‌ای قرآن اختصاص دارد طرح دیگری با نام طرح اسوه برای استعدادیابی تلاوت اجرا می‌شود که نخبگانی است. اما طرح بشری به صورت عمومی است و با استفاده از آن قرآن‌آموز در مدت کوتاهی کلمات کلیدی قرآن را از طریق استماع می‌آموزد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم واگذاری این طرح اشاره و اظهار کرد: از این پس باید این طرح را به آموزش و ‌پرورش بدهیم، در همین راستا تعاملات و تفاهم‌نامه‌ای برای به امضا رسیدن دو وزیر ارشاد و آموزش و پرورش تهیه شده تا این طرح به آموزش و ‌پرورش برود و در آنجا اجرایی شود.

معاف بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش مجوز استخدام ۲۶ هزار نفر را گرفته است و با سازمان امور استخدامی تفاهم کرده‌ایم تا کسانی که در موسسات طی دو سال اخیر کار مربیگری کرده‌اند بتوانند در این آزمون ‌حضور داشته باشند.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی قرآن در ادامه سخنان خود در این مراسم با اشاره به اینکه هر کسی طرح بشری را دیده آن را پسندیده است، گفت: البته این طرح مخالفانی نیز دارد و این طبیعی است که هر کار موفقی یک سری مخالف هم داشته باشد. اتفاقا به‌ دلیل همین حملات متوجه شدیم طرح موفقی است. برخی دوستان در جامعه قرآنی با هر کار جدید و ‌هر فکر ‌جدیدی مخالفت می‌کنند، اما ما اسیر این حملات نمی‌شویم و با قوت کار خود را ادامه خواهیم داد تا ۱۰ استان باقیمانده را نیز پوشش دهیم و تعداد مربیان افزایش پیدا کند.

.................

وزارت ارشاد

درباره ما

این سامانه با همت مجمع خیرین قرآنی روستایی استان اصفهان و موسسه خیریه مهر فضیلت و با همکاری اتحادیه موسسات قرآنی استان سیستان و بلوچستان و سایر اتحادیه های استانی که بخواهند در این طرح مشارکت نمایند. در راستای توسعه و آموزش حفظ جزء سی ام قرآن کریم با نقش شتاب دهنده ، تسهیل گر ، در مهرماه سال 1401 راه اندازی شده است.امید است با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان - اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان و سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان - اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان - کانون فرهنگی امور مساجد استان اصفهان و همه موسسات مردمی و دولتی بتواند سهم اندکی در توسعه فرهنگ قرآن کریم و عترت بردارد.

تماس با ما

آدرس مجمع خیرین قرآنی و روستایی اصفهان:

اصفهان،خیابان عسگریه – چهارراه دشتستان-خیابان دشتستان شمالی – انتهای بن بست 37 (فروردین )-پلاک 11

کد پستی : 8199773331

شماره تماس: 60-35676859 031

پست الکترونیک

 

header

مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان

سایت احسن الحدیث

redirect

ورود به ستاد اجرائی قرآنی احسن الحدیث

 

خلاصه ای از سایت

ستاد  قرآنی احسن الحدیث (مرکز نشر معارف قرآن و نهج البلاغه اصفهان) از سال 1387 با هدف توسعه و نشر تفسیر قرآن کریم در سراسر کشور  آغاز به کار نمود و به حمد خداوند منان با پشتوانه عظیم الهی و ​دعای چهارده معصوم علیهم السلام وبا همکاری مراکز بزرگ قرآنی در سطح کشور بخصوص مهد قرآن، جامعه القرآن، دارالقرآن الکریم و حوزه های علمیه و ...  با حمایت چند تن از خیرین گرانقدر گام‌های بلندی را در زمینه انتشار آثار تفسیری قرآن کریم بخصوص آثار مفسر اندیشمند و فرزانه دکتر محمدعلی انصاری با روش برگزاری مسابقات تفسیری  برداشته است و توانسته بیش از حدود هفتصد هزار نفر را بطور مستقیم در این مسابقات سازماندهی نماید و قریب یک هزار و دویست جایزه کمک هزینه کربلا و مشهد مقدس را برای برگزیدگان در این مسابقات تأمین و پرداخت نماید.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

 

 

 

سایت روستانت

redirect

ورود به سایت

بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی که با شماره 25509 در اداره ثبت شرکت ها و با شماره مجوز  187877/83/8/1 در وزارت کشور به ثبت رسیده است با هدف کمک به رفع محرومیت از مناطق محروم کشور و با اولویت روستاهای کشور تاسیس گردیده است.جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

 

 

سایت موسسه بیان هدایت نور

redirect

ورود به سایت

 

پایگاه اطلاع رسانی و آرشیو کلیه آثار و محصولات استاد مفسر دکتر محمدعلی انصاری.

 

سایت مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان

redirect

ورود به سایت

خلاصه ای از سایت

این موسسه باهدف ارزشمندتوان افزایی مسئولین،مربیان وفعالین قرآنی سراسرکشوربه همت عالی فرهیختگان قرآنی استان درنیمه دوم سال  1392تأسیس شد.

برنامه هاوچشم اندازموسسه:

  • حمایت ویژه آموزشی ازموسسات وخانه های قرآنی
  • حمایت وپشتیبانی آموزشی وعلمی ازمراکزونهادهای فرهنگی وهرگونه فعالیتی که درجهت احیاءوارتقاءفرهنگ قرآنی غیردولتی وگسترش مذهب برحق جعفری وحمایت معنوی وعلمی درجهت ایجادتشکلهای خیرین قرآنی دراستان اصفهان ونقاط محروم ومستعدکشوروبرقراری سازوکارهای حمایتی مرتبط جهت نشرفرهنگ ومعارف قرآن به خصوص درمناطق محروم کشور  
  • اشاعه فرهنگ قرآنی ونهج البلاغه و صحیفه سجادیه وعلوم اهلبیت علیهم السلام ازطریق توسعه فعالیتهای قرآنی درمساجدوکانونهای فرهنگی قرآنی سراسرکشور

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

 

سایت کاراوب

redirect

ورود به سایت

خلاصه ای از سایت

سایت کاراوب، سامانه جامع اشتغال و کارآفرینی توسط بخش مدیریت پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور طراحی و پیاده سازی شده است. لازم به توضیح است بعد از بهره برداری از سایت پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور (www.khairieh.ir) به دلیل اهمیت توسعه اشتغال و کارآفرینی در کشور عزیزمان و تقاضاهای وصول شده به مدیریت پایگاه مزبور به این نتیجه رسید که با استفاده از بانک اطلاعات موجود در سایت و سایر اطلاعات و جمع آوری کلیه مبانی که در خصوص اشتغال و کارآفرینی امکان دستیابی آن وجود دارد اقدام، و در این سایت بنام کاراوب karaweb.ir متعلق به خیریه شهید محمد گلشیرازی برای بهره برداران بارگزاری شود.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

سایت بنیاد صحیفه سجادیه

redirect

ورود به سایت

خلاصه ای از سایت

بنیاد صحیفه سجادیه در استان اصفهان در جهت توسعه فرهنگ قرآن و عترت براساس حدیث ثقلین در سال 1395 زیر نظر مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان تاسیس گردید. امید است این کتاب ازرشمند صحیفه سجادیه که تنها کتابی است که از سوی اهل بیت (ع) به نگارش درآمده و به عنوان زبور آل محمد و خواهر قرآن معروف است، بعد از قرآن و نهج البلاغه به آن توجه ویژه شود و در جامعه اسلامیمان مورد توجه و بهر برداری قرار گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...